هوش هیجانی بالا چه رابطه ای با ویژگی های شخصیتی افراد دارد؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

۷ خصلت افراد با هوش (EI) بالا

هوش هیجانی (EI) معیاری است که می تواند به خوبی تعیین کند شما چقدر در انجام شغلتان موفق عمل می کنید. آیا می دانید تعریف هوش هیجانی چیست و انسان های با هوش هیجانی بالا دارای چه ویژگی هایی هستند؟

“اگر توانایی های عاطفی شما فعال نیست، اگر خود آگاهی شما کم است، اگر شما قادر به مدیریت احساسات ناراحت کننده خود نیستید، اگر شما قادر به همدلی و ایجاد روابط موثر با دیگران نیستید، در این صورت شما حتما نیاز دارید تا هوش هیجانی خود را افزایش دهید. ”

 

این چیزی است که دکتر دانیل گلمن، ، نویسنده و پژوهشگر شناخته شده در حوزه موفقیت و نویسنده کتاب پرفروش چرا هوش هیجانی (EI) از IQ مهمتر است؟ می گوید. گلمن عمر تحقیقاتی خود را به پیدا کردن پاسخ این سوال اختصاص داده که “چه چیزی باعث موفقیت افراد می شود؟”. او می گوید آنچه یک فرد را به موفقیت و تعالی می رساند خصلتی است که می توان هوش هیجانی (EI) نامید.

 

هوش هیجانی (EI) دقیقا چیست؟

یافته های جدید علم روانشناسی معیارهای زیر را برای تعریف دقیق هوش هیجانی ارائه می دهد :

  1. توانایی شناسایی دقیق احساسات خود و همچنین احساسات دیگران.
  2. توانایی بکار گیری احساسات و استفاده از آنها در انجام وظایف، مانند تفکر و حل مسئله.
  3. توانایی مدیریت احساسات، از جمله کنترل کردن نفس خود ، و همچنین توانایی تشویق کردن و یا آرام کردن دیگران.

 

مفهوم هوش هیجانی به سال ۱۹۹۰ برمی گردد، زمانی که روانشناسان دانشگاه ییل، “جان دی مایر” و “پیتر سالوی” این مفهوم را در دنیای آکادمیک وارد ساختند. اما دکتر دانیل گلمن بیشترین تحقیق را در این زمینه انجام داده است. وی دریافت که یک رابطه مستقیم بین هوش هیجانی (EI) کارکنان یک شرکت و موفقیت کاری آن شرکت وجود دارد. او حاصل تحقیقات خود را بطور خلاصه به صورت زیر ارائه نموده است :

  • کارمندان که هوش هیجانی بالایی دارند، دارای یک قدرت خود آگاهی برای درک همکاران می باشند.
  • زمانی که کارکنان از EI بالایی برخوردار باشند، از انتقاد مشتریان ناراحت نمی شوند. آنها به جای آزرده خاطر شدن، بر نتایج کار شرکت تمرکز می کنند.
  • اگر دو متقاضی با IQ مشابه برای تصدی یک شغل وجود داشته باشد، کسی که EI بالاتری دارد برای آن شغل مناسب تر است.

بنابراین همانطوری که دکتر گلمن بیان کرده است، توانمندی های عاطفی و اجتماعی، باید به عنوان یک معیار بسیار پر اهمیت در جهان حرفه ای شناخته شود.

در اینجا هفت ویژگی افراد با هوش هیجانی (EI) بالا آورده شده است که عبارتند از:

 

۱- آنها خودشان از عوامل تغییر هستند

مردم با هوش هیجانی یا EI بالا ترسی از تغییر ندارند، آنها به این نتیجه رسیده اند که تغییر بخش ضروری ای از یک زندگی پویا می باشد و باید خود را با آن وفق دهند

 

۲- آنها خود آگاه هستند

می دانند که در چه چیزی بسیار خوب هستند و در چه چیزهایی هنوز هم نیاز به یادگیری دارند. به همین دلیل نقاط ضعف برای آنها سدی برای پیشرفت نیست، چون دائما در حال به روز شدن هستند. همچنین آنها می دانند که چه محیطی برای سبک کاری آنها مطلوب است.

 

۳- آنها همدلانه رفتار می کنند

صفت بارز EI، “توانایی ارتباط با دیگران” است و به همین دلیل، وجود افراد دارای این قابلیت برای هر کاری ضروری است. این توانایی ذاتی به آنها کمک می کند تا در هر شرایطی، نیاز و احساسات واقعی همکاران و یا مشتریان را درک کرده و به آن پاسخ مناسب دهند.

 

۴- آنها می دانند که کامل نیستند

در حالی که افراد دارای هوش هیجانی بالا بسیار با انگیزه رفتار می کنند، اما معتقدند که کمال مطلق غیر ممکن است، بنابراین از اشتباهات نمی ترسند و به جای آن، از اشتباهات درس می گیرند.

 

۵- آنها متوازن هستند

خود آگاهی آنها بدان معنی است که آنها به طور ذاتی از اهمیت تعادل آگاهند و می دانند چگونه توازن شخصیت حرفه ای خود را در زندگی حفظ کنند. آنها خوب می خورند، به اندازه کافی می خوابند و خارج از محیط کار نیز علایق و سرگرمی های زیادی دارند.

 

۶- آنها کنجکاو هستند

یک حس تعجب و کنجکاوی ذاتی با عث می شود که توجه به اطراف برای آنها لذت بخش باشد. آنها قضاوت نمی کنند. آنها فرصت ها را کشف می کنند. آنها سوال می پرسند و به راه حل های جدید می رسند.

۷- آنها شکر گذار هستند

مردم با EI بالا هر روز چیزی برای شکر گذاری می یابند و هرگز مانند بسیاری از مردم “نیمه خالی لیوان” را نمی بینند. آنها حس خوبی نسبت به زندگی خود دارند و اجازه نمی دهند حرف های بی مورد دیگران شادی زندگی شان را تحت تاثیر قرار دهد. افراد با هوش هیجانی بالا می دانند که چطور محیط کار و جهان اطرافشان را به مکانی بهتر برای زندگی تبدیل کنند.

 

منبع : http://www.success.com

نوشته هوش هیجانی بالا چه رابطه ای با ویژگی های شخصیتی افراد دارد؟ اولین بار در شگفتی پدیدار شد.

نویسنده : علی حسن پور بازدید : 23 تاريخ : جمعه 4 اسفند 1396 ساعت: 3:22
برچسب‌ها :